תקציר:גיישה וסמוראי
התדמית של יפן בעולם היא של חברה מיליטריסטית גברית, של לוחמים אמיצים, המסורים לתפקידיהם, מצייתים  לאדוניהם ומעסיקיהם, לא חסים על חיי עצמם או על חיי הזולת ומתאבדים כאשר כבודם חולל. מסורת זאת אכן התקיימה ביפן תקופה ארוכה מאז שהמדינה והחברה הונהגו על ידי מעמד הלוחמים (סמוראים) החל מן המאה ה-13 עד המאה ה-19. אך במשך כל התקופה הזאת, התקיימה ביפן גם מסורת אחרת, אזרחית ונשית יותר, של חברה חרוצה, הנרתעת מאלימות, מתחשבת בזולת ומטפחת אסתטיקה ובידור. מסורת אזרחית זאת פרחה בקרב אצילי החצר, האיכרים, בעלי המלאכה  והבדרניות (גיישות). כיום, על אף שהסמוראים ושרידיהם  כמעט נעלמו מן העולם והגיישות נבלעו בסרטים ובעולם הבידור המודרני, שתי המסורות הללו, שהן לכאורה מנוגדות זו לזו, קיימות  בחברה היפנית, כאשר המסורת האזרחית, המוצאת את ביטויה בין השאר, גם במנגה ובאנימה, היא הבולטת יותר.

 

פרופסור שילוניעל המרצה:
פרופסור בן-עמי שילוני: פרופסור אמריטוס של האוניברסיטה העברית ללימודי יפן וחבר האקדמיה הלאומית למדעים. הוא נולד ב-1937 בפולין ועלה עם הוריו לארץ בשנת 1948 לקיבוץ תל-יצחק. לאחר לימודים בתיכון עירוני א' בתל-אביב ושירות צבאי, נרשם ללימודי הסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים. כתב את עבודת הגמר למ.א. לפרופסור יעקב טלנון על פצצות האטום וכניעת יפן במלחמת העולם השניה.


בשנים 1965-1967 למד יפנית בטוקיו על מילגה של משרד החינוך היפני. בשנים 1967-1971 למד הסטוריה יפנית באוניברסיטת פרינסטון בארה"ב, שם קיבל תואר דוקטור בהסטוריה יפנית. עבודת הדוקטור שלו היתה על מרידת הנפל הצבאית ביפן בפנרואר 1936. ב-1971 חזר לארץ והחל מלמד הסטוריה ותרבות של יפן באוניברסיטה העברית עד פרישתו בשנת 2006. בשנת 1970 הוא זכה בעיטור "כוכב הזהב והכסף של מיסדר האוצר הקדוש" מטעם קיסר יפן על תרומתו להפצת לימודי יפן בעולם. בשנת 2010 הוא זכה בפרס של קרן יפן על פיתוח לימודי יפן בעולם והתקבל לפגישה אצל הקיסר היפני. הוא כתב ספרים על יפן בעברית, אנגלית ויפנית.

 

ספריו בעברית הם:

  1. יפן המסורתית, תרבות והסטוריה (הוצאת שוקן, 2001)
  2. יפן המודרנית, תרבות והסטוריה (הוצאת שוקן,2002)
  3. יפן במבט אישי  (הוצאת שוקן, 2011).

שעות האירוע(1)

  • אודיטוריום שוורץ

    15.00 - 16.00

    פרופסור בן-עמי שילוני